Dovolená v Rakousku - dovolená snů na dosah ruky

Vyjdejte se k našim jižním sousedům na dovolenou snů. Rakousko to nejsou jen zasněžené Alpy, ale také malebné vesničky, turistika, tradiční horské statky a mnohem víc...

Obecně o Vídni

Vídeň, RakouskoUž děti na základní škole ví, že je Vídeň hlavním a zároveň největším městem Rakouska, když má zhruba 1,6 miliónu obyvatel. Z hlediska správy se jedná o statutární město, už od roku 1922 o samostatnou spolkovou zem, která je celá obklopena Dolním Rakouskem, a také o nejvýznamnější kulturní centrum celého státu. Její výhodná poloha na řece Dunaj, častá přítomnost veškerého umění a inteligence tehdejší rakouské monarchie a unikátní architektura neustále udávají jakýsi okázalý ráz celé Vídně. Není náhodou, že se jí přezdívá „město opery a umění“, nebo také „město Mozarta“. Její historie, monumentálnost a ojedinělá atmosféra jsou známé po celém světě a davy turistů si jí nemohou vynachválit. Navíc byla v roce 2001 zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO a podle mnohých průzkumů patří k městům s nejvyšší kvalitou života.
Vídeň, RakouskoVídeň a její historie by klidně mohly tvořit samostatnou kapitolu, když se počínají psát už v 1. století před naším letopočtem. Právě staří Římané odhalili vynikající strategickou polohu tohoto místa a založili zde vojenskou osadu, kterou pojmenovali Vindobona. Na jednu stranu se zprvu jednalo o výborné útočiště na Dunaji, nicméně, jak se později ukázalo, volba to nebyla úplně šťastná, protože se Vídeň ocitla na kraji uherských plání a na hranici země, kde byla cílem mnoha nepřátelských útoků. Za všechny zmíníme obléhání Turky, které skončilo v roce 1683, Napoleonovu okupaci, či ataky sovětských vojsk. Největší rozvoj si Vídeň pochopitelně užívala v dobách slávy Rakouska-Uherska, kdy se z ní stalo téměř dvoumiliónové centrum veškerého života v císařství.

Vzhledem k tomu, že byla Vídeň odjakživa vnímána jako brána do Evropy, žije zde dnes mnoho početných menšin. Již tradiční je ta česká, která ale od roku 1918 neustále slábne. Na druhou stranu například počet Turků, kteří zde navazují na rodokmeny tehdejších kočovných kmenů, neustále narůstá. Z toho pochopitelně vyplývá mnoho konfliktů a to především náboženských, když je Vídeň striktně římsko-katolická, přičemž Turci jsou Islamisté. Jinak je Vídeň klidným a ve všech ohledech stabilním městem, které se mimo jiné proslavilo i kvalitní infrastrukturou v čele se slavným vídeňským metrem (U-Bahn), které má pět tras, 95 stanic a dostane vás opravdu všude. Zajímavostí je pak S-Bahn, což je městská železniční rychlodráha. Samozřejmostí jsou autobusy a tramvaje, nicméně trolejbusy byly v průběhu minulého století zrušeny.
Vídeň, RakouskoVídeň ale pochopitelně není pouze městem architektury a historie, ale poskytuje i velmi dobrou vybavenost z hlediska klubů, restaurací, diskoték apod. I když by vám to mohlo na první pohled připadat zvláštní, Rakušané obecně milují noční život a rádi se baví klidně až do ranních hodin. Tomu přesně odpovídá i Vídeň, takže se rozhodně nemusíte bát, že byste se nudili. Prakticky na každé ulici najdete některý z vyhlášených barů, či klubů. To samé se dá říct i o sportovním vyžití přímo ve Vídni, když je zde spousta stezek pro cyklisty a in-line bruslaře. V zimě je pak naprosto unikátní bruslení před radnicí Eistraum.

Copyright © 2012 Dovolená v Rakousku | Mapa stránek